Jdi na obsah Jdi na menu
 


Školákův rok

3. 11. 2012

 

 

 

Školákův rok je  celoroční projekt  na podporu čtenářské gramotnosti.
Září – plný měsíc kouzelných draků z pohádky i oblohy. Četli jsme knížku od Astrid Lindgrenové Dráček s červenýma očima. Pohádku jsme také ilustrovali.
p1010002_zmena-velikosti.jpg
 
Říjen – měsíc červeného jablíčka. Tento měsíc jsme četli úryvek z čítanky. Jmenoval se Kouzelná jablka od Adama Jista.V pracovním listě jsme dokázali odpovídat na připravené otázky, vyhledávali jsme názvy míst, která mají ve svém názvu jablíčko a tiskli jsme jablíčková prostírání.
 
p1010018_zmenit-velikost.jpg
 
 
 
 
 
 
 
Listopad – měsíc barevného padajícího listí. Padající listí opravdu k podzimu neodmyslitelně patří. O podzimu jsme si přečetli i mnoho básniček. Hledali jsme odpověď na otázku. Co všechno dělá listí? Padá, žloutne, červená, poletuje, hnědne, vadne, zlátne ...
p1010013_zmenit-velikost.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
Prosinec –  měsíc zářících dětských očí. S tímto měsícem si všichni spojujeme zářící stromeček a rozzářené dětské oči. Na toto téma jsme si ve škole přečetli články Ježíšek se nemá zdržovat, Krteček a Vánoce a spoustu básniček, z nichž přímo sálá to dětské těšení se na dárky a stromeček.

p1010015_zmenit-velikost.jpg

 
 
 
 
 
 
 
 
Leden – měsíc mrazivého setkání s bílým sněhulákem. Se sněhulákem jsme prožili jeho přátelství s krtečkem. Knížku Krteček a sněhulák jsme přečetli jedním dechem. O to aby to bylo jedním dechem jsme se zasloužili všichni ve třídě. Každý jsme v knížce přečetl jednu stránku.

p1010017_zmenit-velikost.jpg

 
 
 
 
 
 
 
 
Únor – měsíc masopustního veselí. K únoru patří smažení koblížků a konání Masopustů. Je to poslední možné veselení se. Poté následuje čtyřicetidenní půst do příchodu Velikonoc. My jsme si přečetli o zvycích a příslovích, které se k Masopustu vztahují a také jsme si ukázali fotografie z Masopustů, které se opět začínají pořádat v okolních vesnicích. Je to dobře, že se tradice opět probouzí.
p1010023_zmenit-velikost.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
Březen – měsíc probouzejícího se jaro. S prvními jarními dny jsou neodmyslitelně spjati první poslové jara. Jsou to sněženky, kterým nevadí ani zbytky sněhu v přírodě. V článku Sníh a sněženka jsme se dověděli proč? je sníh se sněženkou kamarád.

2013-03-26-15.39.11_zmenit-velikost.jpg

 
 
 
 
 
 
 
Duben – měsíc  aprílového  počasí.V tomto měsíci bývá opravdu proměnlivé počasí. My jsme aprílové počasí spojili s písničkami, ve kterých se zpívá o počasí. Já jsem duhová víla... Prší, prší, jen se leje...Vozilo se na jaře...to je jen několik začátků námi použitých písniček.

2013-05-02-11.09.24_zmenit-velikost.jpg

 
 
 
 
 
 
 
Květen – měsíc rozkvetl = jablůňky,kytičky. Když je správné jarní počasí, tak je květen opravdu samý květ. V básničce Na jaře, kterou jsme si ve škole přečetli, je vše řečeno. Na jaře když kvete sad, na světě je každý rád.

2013-05-31-09.12.42_zmenit-velikost.jpg

 
 
 
 
 
 
 
Červen – měsíc slunečních paprsků, těšíme  se na prázdniny.